Вже через кілька днів настане свято, яке багато хто вважає завершальним у новорічно-різдвяний період. Мова йде про Новий рік за старим (юліанським) стилем, настання якого люди відзначають у ніч з 13 на 14 січня. Незважаючи на те, що попереду в січні ще одне велике свято - Водохрещее, саме Старий Новий Рік нерідко асоціюють з закінченням святкового періоду. У містах в середині січня прибирають новорічні ялинки, демонтують святкову ілюмінацію, а люди поступово входять у звичний робочий ритм.
Незалежно від того, відзначаєте ви це свято, що стосується Старого Нового Року .
Старий Новий Рік: історія свят Сама по собі назва виглядає суперечливо. Це словосполучення нерідко вважають оксюмороном. Незважаючи на те, що святкування Старого Нового Року не є офіційним, цієї традиції дотримуються у багатьох країнах. Ті, хто святкує Старий Новий Рік, роблять це найчастіше з переконаністю, що "тепер вже точно рік настав". Саме по собі свято являє собою історичний феномен.
Це свято виникло у зв'язку зі зміною літочислення з юліанського на григоріанський календар. У першій половині 20-го століття в радянську (відповідно, українську) культуру прийшла зміна календаря. Більшовики вирішили перейти на григоріанське літочислення, яким користувалася Європа. Різниця між новою і старою системою становила 13 днів, що створювало незручності в міжнародній політиці та економіці. Це і стало основною причиною переходу на новий стиль, який зберігається донині.
Офіційна дата переходу на новий стиль - 14 лютого 1918 року. Тоді ж почали святкувати нове, на той момент незвичне свято - Старий Новий Рік - тобто, Новий Рік за старим стилем. Святкування не відзначалися масштабністю, але все ж день перестав бути "рядовим".
Важливо зазначити, що вечір з 13 на 14 січня в Україні (а також Білорусі) - Щедрий (Васильєв) вечір.
Як святкувати Старий Новий Рік
Багато в чому святкування Старого Нового Року мало чим відрізняється від традицій 31 грудня - 1 січня. З самого початку люди в цей день накривали багаті столи, проводили час у сімейному колі. Прикмета "як зустрінеш Новий Рік - так його і проведеш" багато в чому характерна і в цьому випадку.
Є на Старий Новий Рік і народні традиції. Так, згідно однієї з них, першим гостем в будинку в цей вечір повинен бути чоловік. Вважається, що це стане запорукою щасливого року. А основними заборонами в такий день є дача грошей у борг, а також прибирання в будинку.
Немає коментарів:
Дописати коментар